Ateities komiteto Dirbtinio intelekto darbo grupės pranešimas: „Konferencija „Dirbtinio intelekto sprendimų naudojimas dabar ir ateities gynyboje“

Rugsėjo 18 d. Mykolo Romerio universitete įvyks ypatingos svarbos renginys – konferencija „Dirbtinio intelekto (DI) sprendimų naudojimas dabar ir ateities gynyboje“. Šis aukščiausio lygio susitikimas yra kritiškai svarbus Lietuvos nacionalinio saugumo ir tarptautinės pozicijos stiprinimui. Jame bus aptariamos aktualiausios DI integracijos į karinę sritį problemos ir sprendimai, apžvelgiant tiek esamą situaciją, tiek ilgalaikę perspektyvą. Konferencija taip pat taps svarbia platforma tarpsektoriniam dialogui, skatinančiam gynybos, verslo, akademinės bendruomenės ir viešojo sektoriaus bendradarbiavimą, stiprinant mūsų šalies inovacijas ir technologinį potencialą. Tai galimybė Lietuvai ne tik prisitaikyti prie sparčiai besikeičiančio technologinio konteksto, bet ir aktyviai formuoti naujus standartus bei atsakomybės ribas DI naudojime gynyboje.

„Mūsų šalis stovi ant istorinio lūžio taško. Ši konferencija suteikia unikalią galimybę Lietuvai tapti lyderiaujančia valstybe formuojant globalią DI politiką gynybos sektoriuje. Mes turime šansą ne tik sekti pasaulines tendencijas, bet ir jas kurti”, – teigia Seimo Ateities komiteto Dirbtinio intelekto darbo grupės pirmininkė Rasa Petrauskienė.

„Kasdien kovojame su agresoriumi tiek fiziniame, tiek technologiniame lauke. DI turi didžiulį potencialą transformuoti kovos lauką, ar net nulemti laimėtoją. Todėl mūsų pareiga, visų pirma, yra suprasti, kaip šios technologijos gali padėti mums būti žingsniu priekyje, ir antra – užtikrinti, kad jos būtų naudojamos atsakingai. Tam būtinas bendradarbiavimas tarp technologijų kūrėjų, viešojo ir privataus sektorių, kariuomenės ir visuomenės atstovų. Tik tokiu būdu galėsime sukurti inovatyvius sprendimus ir užtikrinti saugesnę ateitį visiems”, – pridūrė Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.

„Lietuva turi ne tik stebėti, bet ir aktyviai dalyvauti formuojant DI politiką gynybos sektoriuje. Mes turime galimybę tapti pavyzdžiu kitoms šalims, kaip atsakingai ir efektyviai naudoti DI karinėje srityje“. – pažymėjo R. Petrauskienė.

Prof. dr. Pauliaus Pakutinsko, vieno iš konferencijos organizatorių, teigimu: „Šiuo metu pasaulis tik ieško formų kaip susitarti dėl tinkamo DI reguliavimo, etikos taikymo. Europos Sąjunga yra šios srities lyderė, tačiau dabartiniai svarbūs norminiai aktai daro išimtis gynybos sričiai. Puikiai suprantame, kad DI plačiai naudojamas gynyboje, todėl pirmosios iniciatyvos inicijuoti reguliavimą DI taikymą gynybos srityje teikia vilčių. Vienas iš konferencijos tikslų skatinti etišką ir atsakingą DI technologijų naudojimą gynyboje.“

 „Dirbtinis intelektas saugumo ir gynybos srityje tampa nepakeičiamu įrankiu, suteikiančiu reikšmingą pranašumą ir stiprinančiu atgrasymo priemones. Nors šios technologijos gali atrodyti futuristiškos, DI iš tikrųjų leidžia ne tik reaguoti į grėsmes, bet ir veikti iš anksto – dar tada, kai priešininkas tik planuoja savo veiksmus. Tai tikrasis technologinis proveržis, galintis kardinaliai pakeisti kovos lauko dinamiką“, – pažymėjo karybos ekspertas, Lietuvos kariuomenės atsargos majoras Darius Antanaitis.

Renginyje bus nagrinėjamos DI integracijos į gynybos sistemas strategijos, kurios tiesiogiai paveiks mūsų nacionalinio saugumo architektūrą. Bus diskutuojama apie DI taikymo pasekmes, iššūkius ir galimybes, kurios formuos Lietuvos gynybos politiką ateinantiems dešimtmečiams. „Ypatingą dėmesį skirsime tarptautinių normų ir etikos gairių kūrimui DI srityje. Būtina užtikrinti, kad dirbtinis intelektas būtų naudojamas atsakingai ir etiškai, kad apsaugotume ne tik Lietuvos, bet ir globalų saugumą“, – kalbėjo Rasa Petrauskienė.

„Dirbtinis intelektas gynybos sektoriuje jau yra intensyviai naudojamas – jis pritaikomas didelių duomenų kiekių greitam apdorojimui ir įžvalgoms; sprendimų priėmimui, pratybose ir simuliacijose, tiekimo grandinėje, logistikoje ir priežiūroje; plačiai sutinkamas autonominėse sistemose bei dronuose; aktyviai naudojamas kibernetinio saugumo grėsmių identifikavimui ir kitiems scenarijams. Konferencija yra puiki galimybė gynybos ir nacionalinio saugumo sektoriaus, verslo ir akademijos atstovams išgirsti naujausias tendencijas ir aptarti, kaip mes galėtume panaudoti inovatyvias technologijas mūsų visų saugumo ir atsparumo užtikrinimui,“ – komentuoja didžiausios Baltijos DigiTech asociacijos vadovas Simonas Černiauskas.

Lietuva turi galimybę tapti atsakingo DI naudojimo karinėje srityje etalonu, taip įtvirtindama savo, kaip pažangios ir etiškos valstybės, įvaizdį tarptautinėje arenoje. Mūsų šalis gali užimti lyderės pozicijas kuriant tarptautinius etikos standartus, užtikrinančius, kad dirbtinis intelektas karinėse operacijose būtų naudojamas ne tik efektyviai, bet ir humaniškai. Tai suteikia Lietuvai unikalią progą būti tarp valstybių, kurios ne tik vysto technologijas, bet ir užtikrina jų atsakingą naudojimą globaliame kontekste. Toks įsipareigojimas gali sustiprinti mūsų diplomatinį autoritetą ir atverti naujas bendradarbiavimo galimybes tiek NATO, tiek kitose tarptautinėse organizacijose.

Konferencijos organizatoriai pabrėžė, jog šis renginys yra strateginis žingsnis Lietuvos pasiruošimui būsimiems tarptautiniams forumams, Lietuva siekia inicijuoti diskusiją apie Lietuvos potencialą tapti prestižinės tarptautinės konferencijos „Atsakingo dirbtinio intelekto naudojimas karinėje srityje“ (angl. Responsible AI in the Military Domain, REAIM) organizatore – tai būtų reikšmingas diplomatinis laimėjimas mūsų šaliai.

Konferencija stiprins sinergijas tarp gynybos, pramonės ir mokslo sektorių, kurdama tvirtą nacionalinę gynybos ekosistemą. Tai ne tik sustiprins mūsų konkurencingumą tarptautinėje arenoje, bet ir atvers naujas ekonomines galimybes Lietuvos verslui ir mokslui. Prof. dr. P. Pakutinskas pažymi: „Manome, kad tik bendradarbiaujant atsakingoms valstybės institucijoms, mokslui ir verslui įmanoma pasiekti proveržį. Svarbu, kad Lietuva pirktų kuo daugiau nacionalinių produktų, o mokslas ir verslas gebėtų juos vystyti ir pasiūlyti.“

„Dalyvaudami šiame renginyje, mes visi aktyviai prisidėsime prie saugesnės ir technologiškai pažangesnės ateities kūrimo visam NATO aljansui. Lietuva turi galimybę tapti pavyzdžiu kitoms valstybėms, kaip mažos šalys gali daryti didelę įtaką globaliai saugumo architektūrai“, – teigia R. Petrauskienė.

Kviečiame visus politikos formuotojus, strateginių sprendimų priėmėjus ir nacionalinio saugumo ekspertus dalyvauti šiame istoriniame renginyje. Rugsėjo 18 d. Mykolo Romerio universitete mes ne tik diskutuosime apie Lietuvos ateitį – mes ją kursime.

Konferencijos programa

Organizatoriai:

Lietuvos Respublikos Seimo Ateities komiteto Dirbtinio intelekto (DI) darbo grupė

Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija

Asociacija INFOBALT

Mykolo Romerio universitetas

Dirbtinio intelekto asociacija

 

Pranešimą paskelbė: Saulė Eglė Trembo, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija