Europos Sąjunga davė galutinį leidimą iki 2027 m. pereiti prie išmaniųjų telefonų su išimamomis baterijomis

Europos Sąjunga patvirtino naujas taisykles, pagal kurias iki 2027 m. išmaniuosiuose telefonas turi būti naudojamos keičiamos baterijos. Naujosios taisyklės yra platesnio masto pastangų mažinti elektroninių atliekų kiekį ir gerinti jų taisymo galimybes dalis.

Šiuo metu daugumoje išmaniųjų telefonų yra įmontuotos baterijos, kurias vartotojams sunku arba neįmanoma pakeisti. Taigi, kai baterija išsikrauna, vartotojai turi pirkti naują telefoną arba nešti jį į remonto dirbtuves. Pagal naująsias ES taisykles vartotojams bus lengviau pratęsti savo išmaniųjų telefonų naudojimo trukmę paprasčiausiai pakeičiant bateriją.

Naujosios taisyklės bus taikomos visiems ES parduodamiems išmaniesiems telefonams, nepriklausomai nuo to, kur jie pagaminti. Tai reiškia, kad „Apple”, „Samsung” ir kiti gamintojai turės jų laikytis.

Teisės aktų naujovėmis gamintojams nustatomi nešiojamųjų baterijų atliekų surinkimo tikslai: iki 2027 m. pabaigos – 63 proc., o iki 2030 m. pabaigos – 73 proc. Jomis taip pat nustatomas specialus keleivinių transporto priemonių baterijų atliekų surinkimo tikslas: iki 2028 m. pabaigos – 51 %, o iki 2031 m. pabaigos – 61 %.

Pagal naująsias taisykles gamintojai privalės kurti savo prietaisus taip, kad iki 2027 m. vartotojai galėtų lengvai išimti ir pakeisti baterijas. Be to, baterijos turės būti paženklintos aiškiomis instrukcijomis, kaip jas pakeisti.

Tai ne pirmas kartas, kai ES kišasi į išmaniųjų telefonų gamintojų veiklą. Praėjusiais metais ES nustatė reikalavimą telefonuose ir kituose mažuose elektroniniuose prietaisuose įrengti USB-C įkrovimo prievadą. Tai tapo problema „Apple”, kuri „iPhone” telefonuose naudoja patentuotą „Lightning” jungtį. Tačiau „Apple” jau patvirtino, kad laikysis naujų reikalavimų ir pereis prie USB-C – bent jau ES.